• وبلاگ : طعم شيرين دو دقيقه
 • يادداشت : توسعه ي فرهنگي
 • نظرات : 1 خصوصي ، 9 عمومي
 • ساعت ویکتوریا

  نام:
  ايميل:
  سايت:
     
  متن پيام :
  حداکثر 2000 حرف
  كد امنيتي:
    
    
   
  اوووه!
  + سايه 

  سلام

  با شرمنده گي بسيار

  نهي...

  در پاسخ به كامنتم بايد عارض شوم كه : اگر تعري فرهنگ از خودتان

  بود كه خيلي خوشحالم نظريه پردازان كشورم را بشناسم .چون تعريف

  فرهنگ ازديدگاه جامعه شناسي ميشود: مجموع رفتار هاي اكتسابي

  و ويژگي اعتقادي اعضاي يك جامعه ي معين.

  و اما ارزشها هستند كه اعمال و رفتار جامعه را تعيين ميكنند كه عبارتند از :

  احساسات ريشه دار و عميقي كه اعضاي جامعه در آن شريكند.

  اينكه ميگويم در مملكت ما مشكل ، تعريف هاي نشده است به اين

  است كه هركس برداشت شخصي خودش را از فرهنگ اجرا مي كند.

  پاسخ

  سلام. آن تعريف از بيانات استاد مصباح يزدي انتخاب شده بود كه به فرموده ي مقام معظم رهبري جاي خالي استاد مطهري را براي جوانان ما پر كرده اند وگرنه كه بنده را چه به پا در كفش بزرگان كردن و ادعاي نظريه پردازي كه هنوز در فهم نظريات پرداخته شده! دچار مشكلم! واما بعد: مهم آن است كه آن رفتارها برچه مبنايي كسب مي شوند كه البته اشاره ي كوچكي به ويژگي هاي اعتقادي فرموديد. جامعه ي معين هم كه اشاره داشتيد موافقم و معتقدم با ظهور مولاي غايبمان، سراسر كره ي زمين، يك جامعه ي معين و واحد است. در پاسخ كامنت قبلي تان هم يك مطلب جا افتاده بود و آن اينكه كتاب، موسيقي، سينما، مطبوعات و... چون از ابزار هاي توسعه ي فرهنگي و در خدمت فرهنگ هستند، مورد توجه بيشتري قرار مي گيرند. برقرار باشيد.
  سلام خانومي!
  جالب بود و دردناك!
  پاسخ

  سلام. اميد كه گفتنش مفيد باشد. بابت تذكر خصوصي تون هم ممنون. عمومي هم مي فرموديد، مشكلي نداشت.

  سلام

  به اميد ظهور آقا و برقراري دولت حق.

  خوب بود. ممنون.

  يا علي.

  پاسخ

  سلام. انشاءالله. نوش جان! گفتم اگر شما بخونيد، باز شاكي مي شيد كه كيهاني نوشتم!! يا علي مدد.
  + سايه 

  سلام

  مطلبت خوبه ، اما به هنگام جمع بندي مطلبت ، برا من جا نمي افته كه :

  چطور مدعي جا افتادن فرهنگ ديني و فرهنگ انتظار باشيم و از اونطرف هم فرهنگ رو بايد در آمد زا بدونيم برا جامعه ي اسلامي.

  ميدوني يعني برام جا نمي افته كه چطور از فرهنگ انتظار ميشه در آمد زايي كرد؟؟

  پاسخ

  سلام. ببين خانومي! من اول نازل ترين حالت رو گفتم كه اگر آرمان ما غرب باشد، بايد به فكر بهره برداري اقتصادي از فرهنگ باشيم كه باز هم نيستيم! و دوم گفتم كه اما آرمان ما غرب نيست و فرهنگ واحد جهاني بر مبناي دين است. توضيحم خوب بود؟

  اصلا تو بگو آيا ميدانيم فرهنگ چيست؟

  يا كسي تعريف دقيقي از فرهنگ دارد؟

  وقتي ميگويي فقر فرهنگي يكي يادش به كتاب مي افتد ديگري به موسيقي ،عدم آزادي دختر و پسر در دانشگاه(!)،فقر ترجمه رمانهاي عاشقانه و .... هزاران چيزهاي ديگري كه شايد خيلي ها آنرا مناسب فرهنگ ندانند.

  چيزي كه باعث بي هويتي جوان امروز شده ، تعريف هاي نشده از فرهنگ و مذهب و ايراني و مسلمان است.

  پاسخ

  سلام. فرهنگ يعني مجموعه ي باورها و گرايش ها، ورفتارهايي كه بر مبناي آن باورها و گرايش ها صورت مي گيرد. واين بدان معناست كه در همه ي جزئيات زندگي ما وارد مي شود. اگر من بر فرهنگ واحد جهاني بر مبناي دين اسلام اصرار مي ورزم به اين دليل است كه اسلام براي همه ي جزئيات بشر، برنامه ي مشخص و صحيح دارد. و اجراي تام و تمام اين برنامه ها تنها با ظهور حضرتش - عجل الله فرجه- امكان پذير است.اما اينكه هر كس از فرهنگ قسمت ويژه اي را در مي يابد به اين دليل است كه غالباً جزء را تعبير به كل كرده اند. مثلاً كتاب جزئي از اين فرهنگ بوده اما برخي در محاوراتشان، آن را كل در نظر گرفته اند، چون اين جزء فرهنگ، برايشان مهمتر بوده است. باقي موارد هم به همين ترتيب. چنانچه سؤالي باقي مانده بفرماييد، بنده در حد بضاعت اندك خويش، در خدمت هستم. برقرار باشيد.
  + يك طلبه 

  ياد تمام دردهايم و دردهايمان افتادم!...حال اضافه كن اين مسئله را كه مي تواني ساعتها در محيطهاي فرهنگي از حوزه بگير تا خود دانشگاه بنشيني و درباره مدل لباس و مدل ...حرف بزني .اما حرف از كتاب كه بيايد. با دوستهايت بتواني بشيني حرف از فلان بازيگر بزني اما نام هر نويسنده اي را كه ببري- غير از كتب درسي!تازه اگر بهمان نام نويسنده كتاب هم دقت كرده باشند- با تعجب نگاهت كنند...

  اصلا رها كنيم...مثل الباقي ملت!

  ياعلي

  پاسخ

  از حق نگذريم، پوشش هم جزئي از فرهنگ است اما متأسفانه همچون خيلي چيزهاي ديگر، خيلي بيشتر از سهمش! در صفحه ي زندگي مان درشت و پررنگ شده و براي همين پررنگ شدن هاي غير ضروري است كه از امور بسيار مهم ديگر بازمانده ايم. برقرار باشي دوست جونم!
  + يك طلبه 

  سلام!

  عالي بود...

  پاسخ

  سلام عزيزدل برادر! مي دوني رفيق، اگر اين روحيه دادن هاي تو و برخي ديگر از دوستان نبود، تا حالا هزار باره، اين سياه مشق نويسي رو گذاشته بودم كنار!